Nu har jag bloggat i drygt en månad. Det har varit väldigt roligt. Inte minst roligt har det varit att följa alla kommentarer på det jag har skrivit. På sistone har kommentarerna blivit lite yviga, och handlat om både det ena och det andra som egentligen inte har med ämnet att göra. Det är väl lätt hänt.
I högerspalten kan du läsa vilka kommentarsregler som gäller för bloggen. Vi kommer nog att börja tillämpa dem mer framöver. Så fortsätt gärna att kommentera, men håll kommentarerna till ämnet.
Ja, det har verkligen varit spännade att läsa i bloggen. Bra också med markering mot de kommentarer som varit yviga. Du har också intressanta länkar i högerspalten som man gärna tar del av 🙂
Vad är s y f t e t med en kommentatorsfunktion på pastor Ulfs blogg?
Självklart är det vettigt att inbördes diskussioner förs någon annanstans. Var bara försiktiga och noga innan ni väljer att stoppa en kommentar med anledningen ”off topic”, det kanske det inte var för den som skrev kommentaren. Det kan kännas hårt, väldigt hårt, att bli bortrensad.
Frid a
Det är bra att någon kollar vad man skrivit innan det visas. Det är ju inte alla dagar man är så särskilt välsorterad där uppe – åtminstånde inte jag. Det blir obegripligt, ovänligt och tanklöst fast man inte menar det.
Det ger trygghet att våga yttra sig ifall man vet att det inte släpps igenom om det blir riktigt fel.
Jag har hittills tyckt att det har varit riktigt givande att se vad alla tänkt om den dagens ämne!
Det har varit trevligt att komma in hit och läsa din blogg då och då.
Jag tycker som många andra att vissa av bloggkomentarerna varit mycket låga den senaste tiden. Jag ser fram emot bättre anda på denna bloggsida. Och jag hoppas folk accepterar och förstår reglerna för att skriva komentar på denna bloggsida.
Bra om man kan bevara en öppen dialog.
Ja vi som skriver lite svar på den här
bloggen får bli lita bättre på att hålla
oss till ämnet.
Men tack för en bra blogg Ulf! Det har varit en
spännande läsning och jag ser fram emot att läsa mer av dina tankar kring Kyrkan, Gud och livet.
Allt gott/ Samuel Varg Thunberg
Hu! Ordning och reda. Jag tillhör nog de yvigas krets. Det är bra med regler men som jag ser det behöver man inte alltid tillämpa dem eftersom ’nåd ska gå före rätt’.
Det är lite synd att så många kommentarer som inte hör till ämnet har tagits in, samtidigt som vissa kommentarer som hör till ämnet inte har tagits in. Det gör att debatten leds åt ett visst håll och att den inte förs på lika villkor.
en kommentar till en annan av dina artiklar,
nämligen artikeln ”Gud finns” i missionsmagasinet:
Jag tycker du borde publicera den som en traktat att dela ut i evangelisation på gator och torg.
Den skulle kunna bli en perfekt traktat i A5-format att ge till sekulariserade svenskar!!!
med vänlig hälsning
lennart
Personligen tycker jag att yviga, men hövliga, diskussioner är mer givande.
Blir det för tillrättalagt och frisserat…så har det nog en tendens att självdö.
mvh