För en predikant som mig, och många andra, är måndagen ledig dag. Söndagen är desto intensivare. Imorse tog vi en rejäl promenad utmed isen på sjön Trehörningen. Solen lyste, det gnistrade i snön så man knappt kunde titta på det. Sommastugorna ligger öde, insnöade med fördragna fönster. Båtarna uppochner vända och allt verkar sova. Vintern kom alltså tillbaka med 10 grader minus men islossningen kommer nog till slut.
Söndagen är för mig en enda stor fest där vi firar Jesus uppståndelse. Det är en sådan glädje att kunna komma samman i församlingen och verkligen prisa Gud.
Det också så roligt att predika. Det finns inget ställe jag hellre predikar på än hemma på Livets Ord. Igår talade jag om ”Välsignelsen”, vad den egentligen är, hur den kommer och vad som kan hindra den.
Men för mig handlar inte söndagen bara om förkunnelsen, hur härligt och viktigt det än är med att predika och undervisa ur Guds Ord. Det handlar om Gudstjänst. Om att tillsammans med Kristi kropp göra tjänst inför den levande Guden. Det är fantastiskt att kunna ära, lova, upphöja, hedra och uttrycka vår kärlek och tacksamhet till Honom som gjort allt för oss. Vi kan aldrig någonsin tacka honom nog!
Vi kan prisa Herren varje dag, var vi än är, men det är så speciellt att tillsammans med andra lemmar i Kristi kropp gemensamt utöva vår andliga tempeltjänst och att ansluta till den stora gudstjänst och lovsång som ständigt brusar i himlen. Detta är fantastiskt!
Det är inte vi som försöker ansträngt att nå himlen. Det är himlen som sänker sig ner och drar in oss i det som redan pågår där. Keruberna, väsendena och de äldste, som beskrivs i Uppenbarelseboken, prisar Gud och genom den Helige Ande förs vi in i denna tillbedjan och står tillsammans med Guds folk från hela världen och från alla tider och ger alla ära och makt och härlighet till Gud. Detta är något helt underbart.
Då handlar det inte i första hand om vad jag kan få ut av mötet för mig själv, utan istället om privilegiet att få falla ner inför den Levande Guden och ge honom vad som verkligen tillhör honom. Det blir Gudscentrerat, inte i första hand behovs- och människocentrerat. Resultatet blir däremot att han stärker och välsignar oss. När vi närmar oss honom närmar han sig oss, sedan kan vi närma oss varandra och hela den runtomliggande världen.
Härligt! Det var en väldigt bra predikan igår.
Jag hörde att din predikan var bra igår. Själv jobbade jag igår, liksom idag.
Jag har en sån trevlig arbetsuppgift, att jobba med flyktingar. Det är så givande att få andra perspektiv på tillvaron, som man ju får av människor som haft det svårt såväl som kommer ifrån andra kulturer.
En annan bra sak med jobbet är att jag kan sitta här nu och skriva på din blogg, när de gör läxor. Det blir någon timme om dagen för mitt senaste projekt, att granska synen på den profetiska tjänsten i dagen olika kristna strömningar. Den ser väldigt olika ut, och ibland blir man mörkrädd över saker man läser. Jag är tacksam till Gud för jobbet, jag kommer sakna det när jag börjar permanenta rötterna i en stad nära dig 🙂
Underbart! Visst är det fantastisk att fira gudstjänst! Vill passa på att tala om att i vår lilla församling på östgötaslätten döpte sig fyra ungdomar i en underbar fest inför Gud på gårdagens gudstjänst! Gud är så god! Vi ser fram emot att dopgraven ska användas mycket oftare i framtiden!
Härlig predikan underbar lovsång och en fantastisk gemenskap i Guds stora familj.
Gud välsigne Er Ulf o Birgitta
Tack för att ni troget och trofast tjänar vår Gud
Inga-Lill Hörnqvist
Oj, vad jag saknar detta ”lovsångsbrus”. Marita.
Ja, HAN er best!
Og vi elsker han, den ENESTE, SANNE OG LEVENDE GUD!!!
Han vil vi tilbe!
Gud velsigne deg Ulf!
Marit
instämmer till fullo vad som skrivigts
Amen! Som Matt Redman synger:
Blessed be Your name
When the sun’s shining down on me
When the world’s ’all as it should be’
Blessed be Your name
Blessed be Your name
On the road marked with suffering
Though there’s pain in the offering
Blessed be Your name
Every blessing You pour out
I’ll turn back to praise
When the darkness closes in, Lord
Still I will say
Blessed be the name of the Lord
Blessed be Your name
Blessed be the name of the Lord
Blessed be Your glorious name
🙂
Bra utläggning om vad att fira gudstjänst innebär. Du verkar bo fint dessutom. 🙂
Allt gott/ Samuel Varg Thunberg
Jo, söndagens möte var välsignat.
Lovsångs Gudstjänsten dagen före var helt underbar. Men en genuin genom trängande Gudsnärvaro. Om jag kunde så skulle jag uppmana alla att komma på lovsångs Gudstjänsterna vi har på LO. Man får god tid på sig att komma inför Guds tron och prisa och lova den levande Guden.
Allra bästa är det att komma i god tid före mötet börjar, så man hinner varva ned och släppa all stress och jäkt bakom sig, och fokusera helt och hållet på Jesus.
En sann välsignelse är att komma bort ifrån sitt ego: ”Så nu lever inte längre jag, utan Kristus lever i mig, och det liv jag lever i köttet – det lever jag i tron på honom som har älskat mig och utgivit sig själv för mig.” =)
Tack för goda ord i en kväll som för mig inte varit så fridfull. Vardagens mödor och hemmatjafs svärtar glädjen, men dina ord lyfte fram vad som var viktigt igen. Jag längtar så efter lovsång, i församlingen och i mitt eget liv. Som aktiv i Svenska kyrkan är man inte bortskämd med gudtjänster (även om jag älskar min kyrka, högmässan och vad Kristus gör där) som du och artikelkommentarerna beskriver. Be gärna för oss svenskkyrkliga! Vi behöver modet, anden och tilliten att släppa oss själva och falla ner inför den levande Guden som du beskriver.
Tack Ulf för ord av hopp.
Eva