De senaste dagarna har media uppmärksammat den intensiva debatt som pågår mellan EU och Italien angående EU:s ovanligt korkade försök till krucifixförbud i italienska skolor. Nu skall Europadomstolen tänka lite till. Eller kanske börja tänka? Den ovanligt starka reaktionen bland vanligt folk i Italien chockade nog sekulariseringsteknokraterna i Bryssel.
Överallt pågår, öppet eller smygande, avkristningsförsök i Europa. På många ställen verkar det som om man jobbar i medvind. I Sverige kan jag bli lite förundrad över att många kristna är så tysta. Det verkar finnas en utbredd likgiltighet som i längden är farlig. Vägen till helvetet är kantad av goda intentioner sa någon. Ondskans framfart inte beror på onda människors ondska utan på goda människors tystnad inför ondskan.
Likgiltiga kristna är ingen uppmuntrande syn. Ibland hör jag en märklig variant av detta. Det finns en slags överandlig sväng på detta som lite förmanande talar om att man inte skall döma, inte vara negativ och faktiskt inte engagera sig, utan bara se på Jesus och tro att han tar hand om det hela. Detta oengagemang är faktiskt obibliskt, se bl. a. Ef. 5:11. Det är fel utläggning av vad det innebar att döma. Man kan både analysera, bedöma och ha en avvikande åsikt som man offentliggör utan att vara felaktigt dömande. Man kan faktiskt protestera.
Vi lever i en tid då det postmoderna tänkandet nästan slagit ihjäl det profetiska ordet och kristna hukar sig ofta snabbt för att inte bli utsatta för just epitetet ”dömande”, ”reaktionär” eller något annat man inte vill bli stämplad som av världen.
Det är därför uppfriskande att se reaktionerna i Italien. Man vill verkligen inte plocka bort Jesus från offentligheten. Detta är mycket bra. Vi borde göra likadant. Fram med korset och låt det synas!
Nu kan jag nästan tänka mig att någon svensk kristen ivrare börja klaga på krucifixet och mena att sådant skall man inte ha alls. Oftast med motiveringen att Jesus inte hänger där längre. Det tror jag faktiskt alla kristna vet. Vi vet att han är uppstånden. Krucifixet däremot påminner oss alla, inklusive den mest sekulariserade, att Jesus faktiskt spikades fast för våra synder. Varje gång vi ser ett krucifix så får vi en tydlig bild, både av vad Gud gjort för oss och vad han erbjuder, nämligen syndernas förlåtesle och evigt liv. Det är klar att avkristningsdemagogerna vill ta bort detta över hela Europa. Dom kommer knappast att lyckas i Italien.
Utmärkt att saken diskuteras. Nu handlar det dock inte brysselfolk och EU, utan om EUROPARÅDET och domstolen för MR-frågor i Strasbourg.
Ja, vi borde göra likadant! Jag gläder mig över varje kyrka, varje synligt kors, varje uttryck för kristen tro och kultur i det offentliga livet. Jag gläder mig över varje idrottsman som före en insats gör korstecken och efteråt ger efter för den naturliga lovprisningen till Gud genom att lyfta händerna och se upp mot himlen med jubel. Detta oberoende av deras personliga tro. Varje uttryck för kristen tro i samhället motverkar sekularisering på ett eller annat sätt.
Väldigt bra (igen)! PTL!
”Fram med korset och låt det synas!”
Tack!!!!!!!!
Du gjorde just min dag Ulf! Jag trodde nästan att jag var ensam om att se och höra hur många kristna struntar i den enorma sekularisering som pågått och pågår i vårt land.
Det börjar ju inom oss själva. Om vi försvarar synden genom att fernissa den med andliga förtecken utan kraft och innehåll rullar vi ut mattan för antikrist som ju förvisso redan är här. Synd är att förneka Guds ord!
Vi kan inte krypa in i hålor och gömma oss längre. Gud begär att vi ska bekänna färg.
Vadan detta hyckleri bland troende? Var är Gudsfruktan?
Var och en som bekänner mig inför människorna, honom skall också jag bekänna inför min Fader i himlen. Men var och en som förnekar mig inför människorna, honom skall också jag förneka inför min Fader i himlen. Matteus 10:32,33
Budskapet om korset, en dårskap för världen.
Korset sticker i ögon själ och sinne för många människor runt om i vår värld, men den har också en motsatt effekt hos alla dem som vet vad korset står för.
Tänk om vi inom kyrkan skulle börja agitera mera för korset, det kanske är dags att lyfta fram betydelsen av korset i vår svenska flagga?
Hur länge kommer Den att vara obestridd?
Kommer vi att få en regnbåge istället 😉
” Oh jag älskar det urgamla kors i dess kraft skall jag segra till slut! ” ” Korset där Jesus gav sitt liv, det är för alltid sången i mitt liv”
Ingen eller inget kan någonsin någonstans ta bort Korsets verkliga betydelse… vi bär det i våra hjärtan men vi behöver än mer visa vägen till det och visa på det. Att dessutom ha ett kors som verkligen visar vad som hände talar så tydligt …
Korset är tomt idag, men låt oss aldrig glömma eller förtröttas att berätta hur det gick till…
tack för mötet igår förmiddags…. tack tack
Min tanke går till bloggen i mars månad, 2009, ”Vem vågar vara moralist i dag?”
Ja, ingen verkar det som. Den som vill leva rättfärdigt och följa Herren, får utstå lidande. ”Tänk på Jesus Kristus, han som uppstått ifrån de döda.”
Min mening är, att många skulle klara av att bli moralister. Visst, förföljelse väntar, attacker kommer, missmod attackerar en. Men I allt detta bär Gud dig, som Gud kallat till att påverka samhällets normer.
Kallelsen är helig. Vad menas med det? Jo, helt enkelt att kallelsen är att vara i världen, men inte AV världen.
Ja, likgiltigheten hos många kristna är minst sagt skrämmande. Frågan är, hur väcker vi dom?
Som kristen och baptist skulle jag vilja ropa ”Heja Sverige, kom igen ” Svenskar kom till oss i öst på 70-talet med biblar, kristen litteratur och med livet som insats.
De hade absolut inte Gardells Gud.
I dagarna var den andra baptist församlingen som sa ja till att viga par av samma kön .
33 medlemmar av 151 var med och tog beslutet. Resten då? Ville de inte ”såra pastorn?”Han är själv öppen homosexuell ( hur detta går ihop)
Har pratat med många baptister som tycker att abnormiteten borde inte ens tas upp i en församling.
I december förra året startade Nätverket för Klassisk Baptism och Kristen tro.
Enskilda baptister från olika församlingar och även hela församlingar är anslutna till nätverket. Nätverket lyfter fram Bibeln som Guds ord med allt vad det innebär. De vill synas och höras.
Så .. Heja Sverige. Det är inte bara italienare som har monopol på att säga ifrån.
Kom igen!
Jag är uppvuxen i en sekulär miljö och vet följaktligen vad det innebär i praktiken när de kristna föreställningarna och det kristna budskapet trängts undan och är frånvarande.
Detta är ingen befrielse som ateistiska teknokrater och idologer vill göra gällande utan en ovärdig fångenskap. Att som människa sakna ord och begrepp för de djupaste erfarenheterna och mest angelägna frågorna är kränkande! Guds vilja kommer alltid att påverka oss människor. Ska vi vara hänvisade till att möta honom i ordlös skräck som främlingar eller i försoning genom Jesus Kristus? Det är ytterst detta frågan handlar om…
Lasse W säger:
20100308 (16:50) Tjena brorsan. Korset i vår flagga och Guds tio bud som ligger till grund i Svea rikes lag och vårt lands uppbyggnad kan man ALDRIG ta bort.
Det spelar INGEN som helst roll hur man än försöker att riva dessa grundvalar, fakta står kvar: Korset i vår flagga vittnar om Jesus i Sverige och Svea rikes lag vittnar om hur Gud gett lagen till människorna en gång.
Hasse Gardelach i Ganleby :o)
Tydligen är det så att förbudet mot krucifix har lett till att fler offentliga krucifix satts upp i Italien, läste jag någonstans. Kanske dags att börja sätta upp krucifix eller kors utanför våra kyrkor och bönehus? I Polen har jag sett stora krucifix, 2-3 meter höga, utanför kyrkorna. Det är en offentlig trosbekännelse, liksom att hänga små krucifix runt halsen. Vi måste visa på vår identitet som kristna och inte smyga runt och hänga med huvudet! Och när förföjelsen och förlöjligandet börjar, minns att vår Frälsare blev förföljd, torterad och spikad fast på Korset!
Forza Gli Azzuri!
Min tanke går till en artikel i dagens Dagen om ett kors som bildats på taket av elimkapellet i Bräcke när snön rasade. En liten vink från Gud kanske att vi ska synliggöra korset.
När det är tyst i kyrkan då e de tyst i samhället. När människor inte inser sin auktoritet och sin ställning i Kistus utan helldre sitter av ett möte i kyrkan och är lite lagom ljum.
När man inte vågar yttra sig om saker i kyrkan utan helldre är tyst och diplomatisk då e de kört.
När människor i kyrkan inte diskuterar bibelord och andliga frågor och börjar praktisera tjänstegåvorna och skapar ett forum där det kan praktiseras då kommer ingen våga gå ut och vara ljus.
Svenskar behöver en spark i baken oftast så måste dom förlora all mänsklig trygghet för att ta för sig och ge ut av levande vatten.
Särskilt i en tid som denna när teologiundervisningen blir djupare och mer nyanserad då behövs andens kraft ännu mer annars så kommer folk drunkna i sina analyser och döda livet.
Fram för härliga konstruktiva argumentationer där livet för flöda.
Alla vet att korset hör ihop med Jesus. Alla vet att Han spikades upp där och varför. Direkt och oemotsagt talar det sitt tydliga språk, vare sig man tror på det eller inte.
Jag tycker att alla kristna människor ska bära ett kors på sina kläder eller som smycke. Omedelbart vet hela omgivningen att man är kristen och det är riktigt bra det 🙂
Ave crux spes unica” -. Var hälsat, kors, mitt enda hopp.
V v v v Thommy Bergenwall………….
Korset blir bara en symbolik (som dessutom även bärs av otroende) om inte handlingar i enlighet med Guds ord bär upp dess betydelse.
Jag har burit mitt kors runt halsen i många år men det har inte väckt något intresse.
Först när jag öppnat min mun och talat om allt Gud har gjort för mig(trovärdigt vittne)och i handling visat min tro har korset blivit den trovärdiga symbol som det är! Det har varit”inne” att bära kors som ett smycke nu ett tag. Hårdrockare som gör djävulstecken har stora kors runt sina halsar b la. Även s k ”kändisar” visar upp kors utan att vara kristna.
Låt oss göra korset trovärdigt genom helgade och trovärdiga liv i enlighet med Guds vilja!
Mötte nyligen en pensionerad präst som sett en kyrka brännas ner. Först tänkte han att en kyrka är bara ett hus, byggt av människor. Men så träffades han av bibelordet i Ps. 74: Tänk på din menighet som du förvärvade för länge sedan, som du återlöste till att vara din arvedel. Tänk på Sions berg, där du har din boning. Vänd dina steg till den plats där evig förödelse råder. Allt i helgedomen har fienden förstört. Dina fiender har skränat på den plats där du möter oss, de har satt upp sina egna tecken som rätta tecken (istället för kors). Det var en syn som när man höjer yxor i en tät skog. Alla snidade verk har de förstört med yxa och bila. De har satt eld på din helgedom, ända till grunden har de orenat ditt namns boning. De har sagt i sina hjärtan: ”Vi skall kuva dem fullständigt!” Alla Guds heliga platser har de bränt ner i landet. Våra tecken ser vi inte (korsen vill de ta bort från det offentliga rummet), ingen profet finns kvar och ingen vet hur länge det varar.
Krucifixet behölls i de lutherska kyrkorna men däremot inte i de reformerta, enligt Wikipedia….
Men hur är det med svenskakyrkan idag?
Det finns mer att läsa för den som är intresserad. Vilka är det som använder krucifix, jo, det är tex katoliker. Vilka fler?
Men,krucifix finns INTE I NÅGON ENDA FRIKYRKA dvs de evangeliska frikyrkliga.
VAD = LIVETS ORD? Vad kallar ni Er? Var finner vi er på den kyrkliga kartan?
Jag har sett att ni på väggen har ett vanligt rakt kors.
MEN, Ulf Ekman, jag skulle önska en förklaring till det annorlunda KORS SOM LIVETS ORD NUMERA HAR PÅ TALARSTOLEN? Korset har INTE raka kanter.
Tacksam för svar i inlägg.
Tidigare hade ni en genomskinlig talarstol. Men den är borta.
Jag vill tro att ni med glädje gör en ”uttydning/förklaring” vad detta talarstolskors betyder?
När vi ändå samtalar om kors. Så vill jag fråga vad Livets Ord tänkte när ni satte upp korset som ni har i kapellet, Ribbingebäck?
Där hänger Jesus iförd röd mantel.
(har sett den typen av kors ”på nätet” i vissa sammanhang. Men det är inte i frikyrkan.)
Väntar ivrigt på denna uttydning?
Och till sist när det gäller kors. Jo, då har jag en enkel fråga till Ulf Ekman och Livets Ord:
Vad tycker ni om uppståndelsekorset/segerkorset?
DET KORSET borde vara det kors som bloggen försvarar, för det visar ATT Jesus hängt där, MEN = UPPSTÅNDEN.
Tack för att jag fick skriva och vänliga hälsningar, Jasmine
Ulf, vad är ”avkristning”?
Kristendom är ett liv tillsammans med Jesus Kristus. Det är en personlig relation till Gud och ett levande förhållande till bibeln.
Ett samhälle kan inte bli kristet. En stad kan inte bli kristen. Inte ens en kyrka kan bli kristen. Men en människa kan bli kristen.
I religiösa arv och vanor, såsom institutionaliserad morgonbön i skolan eller krucifix på väggen, ligger ingen kristendom. Inte heller någon predikan, eller något bärande av kristet liv. Predikan finns i de levande kristusbreven, om det finns några. Det vill säga kristna.
Anledningen till att det du kallar för ”avkristning” är möjligt i Sverige eller någon annanstans är enbart att vi är dåliga kristusbrev. Jag tycker att det är bra att detta blir synligt så att vitmenade gravar kan exponeras för vad de är – så att vi vaknar.
Aposteln Paulus skriver att han inte vill berömma sig av något förutom den korsfäste Kristus och skriver även att om vi förnekar Jesu uppståndelse, är all vår tro förgäves. Vi behöver både krucifixet och uppståndelsekorset! Det enda vi åstadkommer genom att ”gå emot” krucifixet och sätta det i motsats till det tomma korset, är att vi vi genom våra futtiga ”gräl” gläder Herrens fiender. Just nu är det på olika sätt aktuellt att vända sig emot förkunnelsen om att Jesus dog för våra synder, man kallar det för primitivt, något som borde höra forntiden till. Man vill också förneka Jesu kroppsliga uppståndelse. Det är detta vi ska reagera emot, eller snarare frimodigt förkunna hela evangelium, bl. a genom att inte skämmas för att visa på vårt offerlamm på krucifixet och på hans seger över synd och död – det tomma korset, båda behövs! Långfredag: Guds rena lamm oskyldig på korset för oss slaktad…Påskdagen prisar vi en uppstånden Herre: Livet vann, hans namn är Jesus, halleluja! Han var död, men se, Han lever, halleluja!
Jag bär av och till kors om halsen. Ibland får jag kommentarer, oftast inte, men jag har mer än en gång upplevt hur man tittat på mitt halsband och sedan sett på mig med ett nytt uttryck i blicken. Jag tror absolut att folk fattar vad jag står för. Och kors i det offentliga livet är en påminnelse om Jesus. Morgonböner, hur institutionaliserade de än är, innehåller ändå Guds Ord (får man hoppas). Och därmed är de inte meningslösa.
Madeleine Moberg:
Visst finns det en del som bär kors runt halsen utan att för den skull vara bekännande kristna.
Men om alla kristna börjar bära kors/krucifix kommer dessa bärare vara en överväldigande majoritet. Och korset talar sitt tydliga språk oavsett vem det hänger på. Mänskligheten består bara till en liten del av ungdomar och musiker där det funnits ett visst mode med kors. Större delen är direktörer, busschaufförer, politiker, pensionärer osv som inte skulle bära kors för att vara ”inne”, utan av en annan anledning.
Personligen har jag en annan uppfattning om folks reaktion på mitt kors: ”Jasså, är du kristen? Jahaa….!?” Och för att tala om alla blickar som fastnar vid korset utan kommentar, och då speciellt vid nya kontakter som en ny arbetsplats eller utbildning.
Men naturligtvis räcker inte ett ”korsbärande” som ett tillfredsställande missionsarbete, utan är en visuell upplevelse som får omgivngen att tänka åt ett önskvärt håll – Jesus!
Marianne,
jag delar din åsikt därvid lag att om vi alla tog våra kors och bar dem stolt så skulle det säkert synas skillnad på dess bärare. Tyvärr har jag sett hur en del kristna bär symboliken runt halsen och därmed tror att det ”räcker”. Man lutar sig bakåt mot att man blev frälst anno 1821 och därmed är biljetten till himlen kirrad:)
Den profetiska kallelse som Gud valt att lägga i mig har gjort att jag ser sånt som inte alla gör. Synden uppenbaras rätt lätt i min närhet och därför har jag ofta tyvärr(sorg i hjärtat)märkt att korset blir något att gömma sig bakom.
Men självklart blir det ett vittnesbörd när våra liv stämmer överens med det liv som ”att bära sitt kors” innebär!
Mvh
/Madeleine Moberg
Heja Italien.
Ja vi kristna behöver ställa oss upp och protestera mot denna avkristning.
Vi behöver blogga, debattera och stå upp för vår tro på Jesus. Vi behöver
inte bli militanta, men vi ska absolut inte skämmas för evangeliet. Evangelium
är Guds kraft till frälsning.
När jag var yngre tänkte jag ibland att det skulle vara bättre att inte vara kristen än att vara en så otillräcklig kristen som jag. Ibland är det inte lätt att vara en bristfällig och trött kristen bland hurtfriska ledare. Varm eller kall, det ljumma vill ju Kristus spy ut ur sin mun. Jaja, jag SKA protestera mot sekulariseringen!
Italien är ett föregångsland!
Jag vet att detta inlägg inte berör ovanstående artikel,
men jag önskar att Ulf Ekman skulle skriva lite om den andliga och politiska bakgrunden till den sk ”ockupationen av Jerusalem”.
Gärna på nyhetsbloggen Newsmill.
”Ty jag hade beslutit mig för, att medan jag var bland eder icke veta om något annat än Jesus Kristus, och honom såsom korsfäst.” (1 Korinthierbrevet 2:2)
Heja Italien!
Ulf, varje gång jag ser rubriken ”Heja Italien!” i min RSS-lärare hajar jag till och blir glad över att du skriver om fotboll. Sen kommer jag på att det handlar om politik. Vad tror du, Ulf, om Italiens chanser att försvara sin VM-titel i Sydafrika i sommar? Själv håller jag tummarna för Lasse Lagerbäcks Nigeria, plus personliga favoritspelare utspridda i olika landslag.
Det är intressant att se att kristendomen ligger så djupt rotad i folksjälen, i alla fall i Italien. Det är ju knappast den bild man får av media av dagens Europa. Korset är ju en så stark och tydlig symbol för kristendomen och vad vi tror på, och att få ha kvar det är ett viktigt ställningstagande för kristendomens roll i samhället samtidigt som ett borttagande är en kanske än tydligare indikation på ett medvetet avsteg från och förnekande av den kristna historien. Det är bra att få de som arbetar för ett sekulariserat Europa att gå på en mina och tvingas tänka till och förhoppningsvis verkligen få erkänna att Europa är en kristen kontinent.
Gud fick visst stanna kvar på dollarn säger dom (”in Gud we trust”). Mera sånt 🙂 Gud välsinge Amerika.
Tack Ulf för allt du gör, blir bara glad av läsa din blogg, Jag är glad för att du talade in hopp och kärlek i mitt liv, visst är Jesus underbar, frid och kärlek Mvh Rickard
Korset där Guds försoningsverk fullbordades och segern vanns,där JESUS triumferade över satan och över alla ondskans andemakter o besegrade dem för gott HALLELUJA!!! må det få lysa överallt!! amen!!! G.V.E!!
Italien är rikt land. Renässansen inom konst och musik skedde i Italien.
Det italienska språket är likt en sång. Inte att undra på att så många operor konstruerades av italienare. De stora inom operakonsten är: Verdi, Rossini, Puccini. Den bäste anses Verdi vara.
Samtidigt måste man vara medveten om att mycket svartkonst utövas där. Språket är som sagt, likt en sång. Dessutom är det ett mycket svårt språk.
Om Gud vill så tänker jag försörja mig på översättning.
På tal om länder och nationer: I maj 1988 vann jag en resa till USA. Det är märkligt att jag ännu inte kommit till Storbritannien. Detta trots att min engelska är felfri. Det är något i min ande som inte vill åka till England/Storbritannien.
Slutord: Lova HERREN min själ, och allt det i mig är! (Ps 103 eller Ps 104.)