DN har idag en debattartikel om modern svensk familjepolitik, eller brist på sådan, författad av KD-politikerna Alf Svensson och Mikael Oscarsson. Det är en bredsida emot den egna regeringens familjepolitik och ett viktigt inlägg. Själva huvudpoängen är att, enligt en SIFO-undersökning 87 procent av det svenska folket faktiskt tycker att det är en grundläggande rättighet för ett barn att kunna växa upp med möjligheten till både mamma och pappa.
Kärnfamiljen är, vare sig som begrepp eller instutition, alltså inte borta. Något som kan förfära en del men glädja desto fler av den genomsnittlige svensken som verkar se sundare på detta än regeringspolitikerna. Detta, menar författarna är inte en återgång tilll ett slags Sörgården men väl en respekt för rådande opinon. Frågan är om regeringen, den nuvarande såväl som den förra, egentligen bryr sig om vare sig opinionsundersökningar eller folkomröstningar om det visar sig att det går dem emot.
Nåväl, i Uppsala kommer KD att fira 1 maj med ett demonstartationståg och utdelning av tårta för att fira att vårdnadsbidraget gått i hamn. Det är utmärkt och en breddning av den demokratiska friheten att faktiskt kunna välja att stanna hemma för att uppfostra sina barn utan att staten lägger ekonomiska krokben för detta. Det ryktas att socialdemokraterna kommer att bussa in sitt folk för att det inte skall bli samma skandal som för två år sedan. Då var KD:s tåg större än sossarnas. Nya och intressanta tider!
Det här beslutet ska vi se till att det inte rivs upp igen! Trevligt initiativ (K D) att bjuda på tårta nu på 1 maj! Varför inte, det här ska vi också fira, mitt i stan! MVH
Tjoho, ytterligare en kvinnofälla är satt i verket..
Manuell Trackback
Kristdemokraterna Alf Svensson och Mikael Oscarsson försöker låtsas som att de brittiska socialdemokraterna har samma familjesyn som de själva. De hänvisar till att statsminister Fredrik Reinfeldt bör inspirerars av labours familjepolitik. Så här skriver de:
”Labourregeringen har insett att nästan allt en regering beslutar om har inverkan på familjerna. Regeringsbeslut kan främja, försumma eller till och med förstöra för familjer. Därför måste alla beslut den brittiska regeringen tar numera konsekvensbeskrivas utifrån hur familjerna påverkas.”
Sant är att labour talar mer positivt om familjen än socialdemokraterna i Sverige. Men labour har också de senaste åren infört möjlighet för homopar att adoptera (och i Storbritannien är det många barn som adopteras inom landet så beslutet har fått effekt i praktiken) och i år har regeringen lämnat ett förslag att göra det enklare för lesbiska kvinnor att bli inseminerade vid kliniker. Alltså de två reformer som kristdemokraterna i Sverige säger vara ett hot mot familjen.
Men trots att Labour gör noggranna konsekvensbeskrivningar inför sina familjepolitiska beslut, det erkänner ju själv Alf Svensson och Mikael Oscarsson, så har deras beslut blivit att homoadoptioner och inseminationer för lesbiska kvinnor är väl förenligt med barnens bästa och en familjevänlig politik.
Det är nog fler än Reinfeldt som bör inspireras av labours familjepolitik.
Bengt Held
Liberal
Så tappar labour inflytande nu också i St.brittannien, i opinionen djupdyker de, till de konservativas fördel. På hemmaplan är KD på väg tillbaka igen för att åter göra sig hört och gällande, som betydande nyckelroll i rikspolitiken.
Staffan
”Så tappar labour inflytande nu också i St.brittannien, i opinionen djupdyker de, till de konservativas fördel. På hemmaplan är KD på väg tillbaka igen för att åter göra sig hört och gällande, som betydande nyckelroll i rikspolitiken.”
En besynnerlig kommentar. För ingen analytiker i Storbritannien menar att familjepolitiken inklusive homoadoptionslagen skulle vara en orsak till labours förluster. Och ni kristdemokrater får ju faktiskt bestämma er. Är labours familjepolitik bra eller inte? Det verkar något desperat faktiskt att först hänvisa till hur barnvänlig och familjevänlig labours politik är när Reinfeldt ska åka dit och sedan hänvisa till att samma familjepolitik är orsak till att labour förlorar ett lokalval.
Du låter nästan som Bagdad-Bob när du hänvisar till att kd har framgångar. Sanningen är ju att partiets opinionsiffror rasade när debatten om en könsneutral äktenskapslag höll på som mest i början av det här året. Nu när det varit mer tyst från kd har opinionsiffrorna tydligen hämtat sig med någon procentenhet. Men du verkar nöjd med era 4 %. Förmodligen är inte Hägglund lika nöjd.
Bengt Held
Liberal och borgerlig
Det var inte så jag menade (direkt). Jag tänkte utifrån en vidare horisont…Det som händer mycket i övriga Europa nu också, med olika strömningar. Så här går det att enklare förstå detta:
”Nu tappar socialdemokraterna (labour) inflytande i St.brittannien (också), i opinionen djupdyker de, till de konservativas fördel. På hemmaplan är KD på väg tillbaka igen för att åter göra sig hört och gällande, som betydande nyckelroll i rikspolitiken.”
Det var alltså en “1 maj-betraktelse”, skulle man kunna säga. En liten “maj-blomma”, med tanke på ideologier och grundläggande värderingar i samhället. Dock tyckte jag om Blair som ledare ibland (t ex). Han var mycket sympatisk. Hug / St