Grattis till LOIF som placerade sig i div I i innebandy. Det är en fantastisk bedrift och ett stort grattis till hela laget, inklusive Upplands bästa hejaklack!! Otroligt roligt och så härligt inför framtiden. Det blir säkert en fortsatt klättring uppåt i tabellen!
UNT
Jag har precis just nu landat ifrån resan hem från Israel som varit så givande och stärkande. Det var otroligt givande och så nödvändigt att få några dagar att plöja in i guds Ord utan att bli avbruten. Det är ju en daglig kamp att kunna ge sig åt Ordet och bönens tjänst. Därför är sådana här dagar ovärderliga. De senaste åren har jag kunnat ta vart annat år och stanna upp på detta sätt i Guds ord och det blir bara mer och mer nödvändigt. Har även hunnit med lite förberedelse för vår stora Israelresa i september.
Nu imorgon, idag, åker jag vidare till USA för den stora Enpowered 21-konferensen i Tulsa, USA där tusentals delegater från hela världen kommer samman för att tala om och be över vad Den Helige Ande säger och gör genom de olika pingst-karismatiska strömmarna i världen. En stor och viktig konferens! Jag skall tala vid några olika tillfällen och det skall bli riktigt roligt. Jag hoppas kunna ge en ordentlig update så fort jag kommit dit och det hela är igång. Nu skall jag sova några timmar.
GRATTIS LOIF!
Roligt att det går så otroligt bra för er.
Lycka till i USA pastorn. Kommer man ha möjlighet att köpa din predikan i USA här i Sverige? Kanske kommer folk vara intreserad av det för att det är en sådan speciell sammankomst. Fast man kan ju säkert göra detta på nätet också.
Vilken gastkramning vi upplevde igår kväll med LOIF! Vi som tittade på matchen slängdes mellan hopp och förtvivlan. LOIF gick upp till 1:an med minsta möjliga marginal och när slutsignalen kom släppte spänningen och nästan 600 åskådare (!) stod upp och hurrade och hade sig. Starkt av laget att genomföra hela kvalserien utan en enda förlust. Våren 2006 låg laget i 5:an. Vilken resa!
Håller mer Leif! Jag satt med Urban Karlsson och Urban Vikström, vi skrek, hurrade och bet på naglarna de sista två minuterna. Otrolig presatation av hela laget. Det som känns tryggt är att vi även har otroligt duktiga killar som kommer underifrån. Vårat P94 gäng har en del killar som kommer bli kända namn framöver i innebandyvärlden.
Heja LOIF!
Ett stort grattis till en förnämlig prestation!
Att avancera till div. 1 är större än många kan förstå.
Innebandyn är tillsammans med fotbollen den mest utövade sporten i Sverige så lagets framgång är fantastisk i det perspektivet.
Annars så håller planerna på ett ”kyrk-SM” att växa fram här i Gävle.
En ungdomsfestival med Jesus i centrum och en brännhet SM-pokal att tävla om.
Intresserad någon…;)
Grattis LOIF!
Länge leve LOIF!!!
FORZA LOIF!!!