Kan du, så kom med till Stockholm imorgon och ställ upp på Jesusmanifestationen. Det är nu tredje året i rad och den växer hela tiden, i omfång och inflytande. Det är något så oerhört speciellt när tusentals kristna kommer samman för att be och för att ära Jesus.
Det hela börjar i Filadelfiakyrkan med bön kl 09:00. Ett viktigt möte! Sedan är det dags för en mängd olika torgmöten i centrala Stockholm. Efter dessa strålar vi alla samman i Kungsträdgården för en härlig gudstjänst och förbön för landet. Det blir en stark manifestation!
På kvällen kommer Pingst Oas ha ett möte i Katarina kyrka där jag medverkar. Så det blir en full dag, en viktig dag och en rolig dag! Den är nog också viktigare än någonsin att vi samlas på detta sätt under Jesus, med Jesus och för Jesus, så gör allt vad du kan för att kunna komma med! Ta med dig dina vänner och kom! Du kommer också att upptäck nya!
En otroligt viktig manifestation. Tyvärr ser det ut som om jag inte kan komma.
Tyvärr kan jag inte komma.
De två tidigare åren har verkligen varit lyckade, viktiga och till stor glädje! Viktig dag imorgon igen!
”Och när jag har blivit upphöjd från jorden skall jag dra alla till mig” Joh 12:32
”Ty i inget annat namn finns frälsning ” apg :12
Eftersom Gud inte ger sin ära (härlighet , kraft)till någon annan än Sonen så får vi vänta på väckelse så länge vi sätter någon annan/annat före honom. Istället måste vi nog börja med att ”Bana väg, bana och bered väg! Ta bort stötestenarna från mitt folks väg” Jes 57:17
Jes 40:5 : ”Herrens härlighet skall uppenbaras, alla människor skall tillsammans se den.”
”Allt kött är gräs och all dess härlighet som ett blomster på marken” 40:6
Hinder för väckelse? ”Anti” väckelse? Kanske religiositet född av köttet och inte Anden? Ett religiöst system som ”satt sig på Mose stol.”?
Vilket förlitar sig på sin egen visdom och förmåga (”sätter sig i Guds tempel och utger sig för att vara Gud..” – antikrists ande..) och inte är underordnad Anden?
”Inte genom någon människas kraft eller styrka ska det ske utan genom min Ande säger Herren.” Sak 4.
Så bra att vi kristna kan få hitta styrka i varandra på det här sättet. Vi är faktiskt väldigt många och inte alls någon liten, liten suspekt minoritet som världen försöker få oss att tro.
Undrar hur många ”hemliga” kristna jag mött under alla år jag inte gått i kyrkan. Det kan ha tagit flera år innan man sagt sig tillhöra en församling. Aldrig har jag blivit medbjuden till nåt möte eller att någon har nämnt namnet Jesus för mig – varken av protestanter eller katoliker.
Det var underbart härligt att se den här manifestationen. Inga ”hemliga” kristna där inte 🙂
Underbart när kristna kommer samman och drar ned himmelska välsignelser över vårt land. Ser fram emot den dagen då vi har Jesusmanifestation i varje stad. Från norr till söder och öster till väster!
Sen man man nog vara ”hemligt” kristen genom att umgås med likasinnade och förena sig med en större massa. ”Det är lätt att ropa halleluja i bussen när alla är frälsta” brukar jag säga:) Att stå upp för Jesus varje dag bland ofrälsta och råbarkade hedningar är en annan sak, men självklart är det fantastiskt om vi kan få en sann enhet bland kristna och nå ut med evangeliet till vårt land där MÅNGA människor mår mycket dåligt!
I sommar ska man hålla en ”no mind festival” och där borde kristna vara ljus i mörkret. Det löper en demonisk ”andlig” aktivitet i Sverige just nu som vi både med bön och i handling måste göra något åt.